20 Kasım 2017 finansal analist nedir

Finansal Analist Ne Yapar?

Bir finansal analist (financial analyst) müşterilerine yatırımların ne zaman alınıp satılacağı hususunda yatırımcılara öneri sunar. Bu öneriler, mevcut ekonomik eğilimleri, işletme tahminlerini ve belirli şirketin stratejisini analiz eden güçlü bir geçmişe dayanmaktadır. Bir öneri hazırlamanın yanı sıra, finansal analist, geçmişini açıklayan bir rapor hazırlayacaktır.

Bu hakikaten zorlu bir iştir. 2017’da finansal analistlerin % 30’u haftada 40 saatten fazla çalışıyordu. Telefon görüşmeleri, toplantılar ve rapor yazımı, mesai saatlerinin çoğunu aldığından, araştırmalarının büyük bölümünü tamamlamak için fazla mesai yapmak zorundadırlar.

Birçok finansal analistin kendi bünyesinde rolleri vardır. Bazıları yatırım evleri, bankalar, sigorta acenteleri, hisse senedi aracıları ve çalışmalarını yatırımlara dayandıran benzer kurumlar için çalışabilir. Genellikle hisse senedi veya tahvil uzmanları olma üzerinde durmaktadırlar. Diğerleri farklı endüstrilerdeki büyük şirketlerde çalışmaktadır. Yöneticilerin doğru bir bütçe ve yatırım kararları vermesine yardım etmek amacıyla iç mali verileri analiz eder, finansal planlar oluşturur ve gelir ve giderleri projeler.

Finansal analistin nerede çalıştığı önemli değilse de, başlıca sorumlulukları arasında üst yönetimin satın alma ve / veya yatırımla ilgili stratejik kararlar almak için ihtiyaç duyduğu tüm bilgi ve analizleri sağlamayı içermektedir.

Kısaca, profesyonel bir finansal analist olarak sahip olmanız gereken belirli sorumlulukların bazıları şunlardır:

  • Mikro ve makroekonomik eğilimleri takip etmek ve analiz etmek.
  • Bir şirketin finansal tablolarını inceleyerek değerini belirleme.
  • Muhataplarını güncel ekonomik eğilimler ve tahminler konusunda bilgilendirilmek.
  • Önemli yayınların okunması.
  • Belirli bir sektörün veya endüstrinin gelişimiyle ilgili bilgi sahibi olmak.
  • Müşterilere ve çalıştıkları kuruluşların yöneticilerine yatırım önermek.
  • Yöneticilerle yatırım stratejilerini tartışmak.
  • İşveren veya müşteri adına ticaret.
  • Karşılaştırma ve analiz için detaylı finansal raporlar ve modeller oluşturma.

Sorumluluklara dayanarak, iki temel finansal analist türü vardır:

Stokları, tahvilleri ve diğer yatırım türlerini satanlara tavsiyelerde bulunan finansal analistler ve kurumsal yatırımcılara tavsiyede bulunan finans analistleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir