13 Mart 2018 finansal analist nedir

Finansal Analist Nedir ve Nasıl Olunur?

Finansal analistler şirketlerde büyük kararları veren kişiler değildir, ancak kilit rol oynamaktadırlar. Finans sektöründe en yaygın giriş seviyesi işlerden birisidir. Bu nedenle burada finansal analist işi hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik!

Finansal analist ne yapar?

Aslında iş unvanının kendisi oldukça açıklayıcıdır. Basitçe, finansal bilgileri toplayıp analiz edersiniz ve analizinize dayanarak şirketinize veya müşterilerinize tavsiyelerde bulunursunuz. Özellikle ilk dönemlerinizde e-tablolar üzerinde çalışma, rapor oluşturma ve sunum yapma konusunda çok zaman harcayacaksınız.

Ancak, finansal analist pozisyonunun birçok farklı türleri vardır ve bunlar sigorta şirketleri, yatırım bankaları, yatırım fonları, emeklilik fonları, hedge fonları da dahil olmak üzere farklı organizasyonlar için çalışabilir.  Her analizci türü farklı işlevler gösterecek ve günlük olarak farklı sorumluluklara sahip olacaktır.

Satın alan & Satan

En yaygın olarak, finansal analistler “satın alma tarafında” çalışanlar ve “satış tarafında” çalışanlar olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır.

Satın alma tarafı: Satın alma tarafındaki analistler, yatırım yapmak için para alan kuruluşlar için çalışıyor (kurumsal yatırımcılar olarak da bilinir). Kurumsal yatırımcılar fonlar, sigorta şirketleri, hastaneler, kolejler ve üniversiteler olabilir – temel olarak para ve ihtiyaçları olan herkese yatırım stratejileri geliştirmeye yardımcı olurlar.

Satış tarafı: Bunlar, yatırım bankaları ve menkul kıymet firmaları ile birçok öğrencinin düşlediği  analist işleridir. Satış tarafındaki analistler, bu şirketlerin ürünlerini fiyatlandırıp satmalarına yardımcı oluyor.

Finansal analistler, bu yapının dışında, kuruluşların borçlarını ödeyebilmelerine yardımcı olmaktan veya bütçe ve maliyet analizleri yapmaktan sorumlu olarak da çalışabileceklerini de belirtelim.

Eğitim gereksinimleri

Genellikle, giriş seviyesi finansal analist işleri için muhasebe, işletme yönetimi, ekonomi, finans, yönetim veya istatistik dalında lisans derecesi gereklidir.

Bazı Finansal Analistler, MBA’ları tamamlamayı ve meb onaylı finans eğitimi gibi çeşitli muhasebe ve finansla ilgili sertifikalar elde etmeyi seçerler.

İsteğe bağlı beceriler

Bu roller kişiler arası, iletişim ve çatışma çözme becerilerine sahip adayları gerektirir. Bunları özgeçmişinde vurguladığınızdan emin olun!

Tecrübe

Genel bilgisayar yeterliliği (yazı yazma becerileri, internet okuryazarlığı, yazım ve tablolama programlarını kullanma becerisi) şarttır. Bunun ötesinde, çeşitli finans ile ilgili yazılım programlarında çalışabilme becerisi sizi daha güçlü bir aday yapacaktır. Bir şirketin mülakatına girmeden önce ne yazılımı kullandığını öğrenin ve nasıl çalıştığından biraz haberdar olun.

Kendinizi Ayrıştırın

İster satın alma tarafında, ister satış pozisyonunda, isterse başka bir yerde bir finansal analist olarak çalışmak isterseniz, bir iş bulma konusunda rekabetçi olacaksınız. Bununla birlikte, öne çıkabileceğiniz birkaç yol vardır:

Öğrenciliğiniz döneminde bir finansal hizmetler ortamında çalışma deneyimi edinmiş olun.

Notlarınızı yükseltin: iş dünyasında çok sayıda öğrenci var ve işverenler sadece en iyi analitik zihinleri istiyor.

Kampüste finans veya yatırımla ilgili bir öğrenci grubuna katılın birçok işveren bu gruplarla doğrudan çalışıp işe alabilir.

Finansal Analist Nedir ve Nasıl Olunur?” için bir yorum

  1. Merhaba hocam,istatistik okuyorum 2.sınıfım finansal risk yönetimi ya da finansal analiz bölümünde çalışmak istiyorum.Sizce kendimi bu alanda nasıl geliştirebilirim tavsiyeleriniz neler şimdiden teşekkür ediyorum. FRM ,CFA ve SPK lisansı düzey 3 + türev araçlar lisanslarına sahip olmaktan başka ne tavsiye edersiniz? Seçmeli dersler olarak hangilerini seçmem yararıma olur şimdiden teşekkür ediyorum.
    Risk yönetiminde ve risk analizinde bilgisayar programlama ile ilgili ihtiyacım olanlar nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir