5 Aralık 2017 finansal analist

Finansal Analist Olmak Ne Demektir?

Bu soruya verilebilecek en kısa cevap: Odaklanmak’tır.

Finansal analizleri yüzeysel olarak anlayabilirsiniz, ancak bu sizi finansal analist yapmaz.

Bu alanda kazançlı bir kariyer yapmak,  bağlılık ve eğitim gerektirir. Eğitim önceliğiniz olmalıdır. Bir finansal analist olma yolunda farklı yollar edinebilirsiniz, ancak hepsi sizin bilgi ve becerileriniz üzerine kuruludur. Bu kariyer bir dereceye kadar size kapıları açacak, ancak eğitim yolculuğunuzda tutarlı kalmanız ve süreklilik gerekecektir.

Bu noktada isterseniz mesleğin başarısı için gereken niteliklerin farklı yönlerine odaklanalım.

Profesyonel bir finansal analist olabilmek için doğru bir kişiliğe sahip olmaya ihtiyacınız var. Kişiliğin, profesyonel bir finansal analist haline gelmeniz ile ne ilgisi var? İlgisi var, hem de çok.

Başarılı bir analist, analitik, detay odaklı ve hayat boyu öğrenme ile ilgilenilmelidir. Seçkin iletişim becerilerine sahip ancak motive olmuş bir kişi bu mesleğin içinde başarı sağlayabilir.

Edinmeniz gereken bilgiye ek olarak, ayrıca belirli bilgisayar becerileri geliştirmeniz gerekir. Verileri analiz etmek, eğilimleri değerlendirmek, rapor hazırlamak ve tahmini görsel bir biçimde sunmak için yazılım paketlerini kullanacaksınız.

Karar verme becerileri de çok önemlidir. İnsanları büyük yatırımlar yapmaya veya önemli menkul kıymetler satmaya davet edeceksiniz. Onlar için satış veya satın alma kararı vermeyeceksiniz, ancak önerinin kendisi büyük bir sorumluluktur. Tereddütlü bir karakter böyle bir yük altında iyi sonuç vermez.

Neden kişilik hakkında konuşuyoruz?   Çünkü bu konu üzerinde çalışabilirsiniz. Bu yolculuğa çıkmaya karar vermeden önce, başarı için ne gerektiğini anlamanız gerekir. Ardından, eksik olduğunuz beceriler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, mükemmel bir iletişim becerisine sahip değilseniz, hem sözlü hem de yazılı iletişim kurmayı deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Yeterli uygulama ile herhangi bir beceriyi geliştirebilirsiniz.

Sizin kişiliğiniz için mükemmel olan finans türünü keşfetmenize yardımcı olacak kaynakları da incelemeyi ihmal etmeyin. Satın alma ve satış tarafı analisti arasında bir fark var. Farklı endüstrilerde çalışan analistler arasında da bir ayrım var. Test, doğru yol üzerinde odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir