20 Şubat 2018 finansal analist

Finansal Analist Olmak Size Göre Mi?

Bu makalemizde finansal analist olarak kariyer yapmayı düşünen finans eğitimi öğrencileri için bu alanda ilk akla gelen belli başlı soruları ve cevaplarını derledik. Siz de yorum bölümünde aklınıza takılan soruları sorarak bizimle bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bir Finansal Analistin Çalışma Ortamı Nasıldır?

Çoğu finansal analist bir ofis ortamında çalışırlar. Bazı analistler, potansiyel yatırımcıları, potansiyel yatırımları ziyaret etmek ve her bir yatırımın değerini ve potansiyel riskini doğru bir şekilde belirlemelerini sağlayacak manuel değerlendirmeleri yapmak için seyahat ederler. Finansal kurumlar ve sigorta endüstrileri analistlerin çoğunluğunu finans merkezlerinde çalıştırmaktadır.

Finansal analistin çalışabileceği farklı finans alanları nelerdir?

Finansal analizcilerin çalıştığı, genellikle ofis ortamında olan gerçek konumun yanı sıra, çalışabilecekleri farklı finans alanlarını da belirtmelidir. Bunlar çeşitlenebilir ve çok yönlü olabilir.

Yatırım bankacılığı, çoğu insanın finansal analistleri birleştirdiği alan olmasına karşın, bazı finansal analistler, tamamen yatırım merkezli olmayan şirketlerde ve işlerde istihdam sağlıyor. Bu şirketler herhangi bir iş alanına dâhil olabilirler. Bu tür işletmeler için çalışan finansal analistler öncelikle finansal portföyleri yönetmek ve danışman olarak hareket etmek için vardır. Örneğin, bütçeleri yönetebilir ve şirketin mali durumuna göre tavsiyelerde bulunabilirler. Bununla birlikte, şirketin veya işletmenin genişleyebileceği veya yatırım yapabileceği potansiyel bir alanı ölçmeleri durumunda ilgili personelin uygun genişlemeyi veya yatırım yapmayı önerebilir. Bu nedenle, finansal analistler şirketler için paha biçilemez bir varlıktır.

Finansal Analiz Uzmanları Nerede Yaşıyor?

Finansal analizcilerin nerede yaşadığı ve çalıştığı coğrafi konumu bakımından uzmanlaşmış oldukları alana bağlıdır. Şirketler ve işletmeler dünyadaki önemli şehirlerde bulunur ve şirketler genellikle farklı ülkelerde seyahat fırsatı bulabilecek yapıya sahiptir. Yatırım firmaları, büyük bankalar ve aracı kurumlar hemen hemen her zaman büyük metropol şehirlerinin ana finansal bölgelerinde bulunmaktadır.

Finansal analist olmak kariyeriniz için iyi bir seçim mi?

Baktığınız merceğe bağlı olarak, bir finansal analist olmak, heyecan verici, ödüllendirici bir kariyer seçimi olabilir veya zorlu, zorlayıcı bir kariyer seçimi olabilir. Elbette, risk yönetimi, rakamlar ve algoritmalar ve hızlı tempolu bir çalışma ortamından heyecanlanan herkes için iyi bir kariyerdir. Buna rağmen ve finansal analizde kariyerinin tüm bu yönleriyle heyecan duysanız bile, başarılı olmak için büyük bir kararlılığa sahip olmanız gerekir.

Bazı insanlar bir finansal analistin, bir kurumun arka planında, sayıları çözerek, elde edilen rakam ve çizelgeleri üretebileceğini düşünse de, mükemmel kişiler arası becerilere sahip olmanın büyük bir kazanım olduğunu unutmamalısınız. Yüksek bir kapasitede düşünebiliyorsanız, finans ve bütçelerle ilgili akılcı vizyoner beceriler ediniyorsanız bu, özellikle uygun ve iyi bir kariyer anlamına gelir. Ancak aynı zamanda bunları etkili bir şekilde iletişime yansıtabilmelisiniz.

Bir finansal analist olmanın maddi imkânları kesinlikle çekicidir, ancak bu kariyere girmek için birincil motivasyon olmamalıdır. Uzun ömürlü bir kariyer isteyen bir finansal analist için memnuniyet, her iş gününde eleştirel düşünmeye ve sürekli ayrıntılı analizin üstesinden gelmeye bağlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir