15 Ocak 2018 finansal analist

Yeni Finansal Analizcinin Yüzleşmesi Gereken Zorluklar Nelerdir?

Birçok kişi, finansal analistlerin, şirketlerin yapmak zorunda oldukları yatırımlar ve benzeri önemli finansal kararlar konusunda karar verenler olduğunu düşünüyor. Bu kararlardan yalnızca kendileri sorumlu olan kişiler değiller, fakat kesinlikle bu süreçteki kilit oyuncular.

Pazar ve ekonomi hakkında bilgi sahibi olanlar bu bilgileri kullanarak değerli finansal araştırma yaparlar ve hangi kararların alınabileceğine ilişkin öneriler sağlarlar. Özellikle finansal analistler, mevcut mali durumu doğru bir şekilde temsil etmeleri ve geleceğe ilişkin benzer bir biçimde tahmin yapmaları gereken raporlar ürettikleri için, bu çok fazla sorumluluk taşıyan önemli bir role sahiptir.

  1. Gerekli eğitimi alabilmek

Bir finansal analist işini yapmak için, bu iş pozisyonuyla ilgili bir alanda bir diploma / derece / sertifika almak gerekecek.

Hiçbir işveren uygun bir eğitim almadıkları sürece önemli bir finansal görevi yönetmesi için kimseye izin vermezler. Bu alanlardan bazıları muhasebe, istatistik, işletme yönetimi, finans, hatta matematik gibi konuları içerir.

Bu alanlardan herhangi birinde derece almak, bu kariyer yolunun kapısını hemen açacaktır. Ancak, zaten üniversiteyi bitirdiyseniz ve bu alana girmek istiyorsanız, bunu gerçekleştirmek için fazladan bir gayret sarf etmeniz gerekecektir. İmkânsız değil, ama oldukça zorlayıcı olacak. MBA’nız varsa harika olur, ancak ne gerekiyorsa değerli dersler almak zorunda kalacaksınız.

Muhasebe ve finans alanında biraz bilgiye sahipseniz ancak kendinizden emin değilseniz, insanları etkilemek ve hayalinizdeki büyük pozisyonlara erişebilmek için bazı ilgili sertifikalar almayı düşünmelisiniz.

Şirketler için tercih edilir olmak için en az bir lisans derecesine ve ilgili alanda en az üç yıllık bir tecrübeye sahip olmanız gerekir.

  1. İşin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak ve tüm gereksinimleri karşılamak

Ne yapmanız gerektiğini bilseniz bile işinizi alacağınız konusunda hala bir güvenceye sahip değilsiniz. Tüm bu eğitim ve deneyim, bu işi yapmak için elinizden gelen her şeye sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Daha önce de belirttiğim gibi, finansal analistler, eski finansal verileri keşfetmek, gelecekteki sonuçlarla ilgili önemli tahminler yapmak ve aynı zamanda politikalar ve süreçlerdeki gelişmeleri yönetmek etmek için önemli muhasebe bilgisine de ihtiyaç duyar.

Finansal analist pozisyonuyla gelen günlük görev ve sorumluluklar şunlardır:

Geçmiş ve güncel verileri toplamak ve analiz etmek;

Önceki mali analizinize dayanan değerli tahminler ve raporlar oluşturmak;

Mevcut sermaye harcamalarını incelemek ve bir şirketin geçerli değerini belirlemek;

Yeni kâr planları oluşturmak ve değerlendirmek;

Finansal sonuçlarla ilgili trendleri tanımak ve bunları nasıl iyileştirileceği konusunda öneride bulunmak;

Doğru analiz ve tahminler üretmek için tüm finans ekibinin üyeleri ile birlikte çalışmak;

İstikrarlı finansal modeller oluşturmak.

  1. Modern teknolojiyi kavrayabilmek

Teknoloji, finansal analistler için hayati bir alandır. Teknolojinin kullanılmasının işlerini daha kolay hale getireceği göz önüne alındığında, bu alanda başarılı olmayı isteyen insanlar teknik açıdan meraklı olmalıdır. Analistlerin işlerini yapmak için kullandıkları çok sayıda sistem, platform ve araç vardır.

ERP sistemleri (kurumsal kaynak planlaması) kaynakların doğru bir şekilde tahsis edilmesine ve geleceğe yönelik planların oluşturulmasına yardımcı olurlar.

Son birkaç yıldır tüm ciddi şirketler veri temelli kararların ne kadar önemli olduğunu ve sezgilerden kaynaklanan kararlardan çok daha iyi sonuçlar verebileceğini fark ettikleri için büyük verileri ele almaktadır.

Büyük verilerle çalışan muhasebe yazılımlarının uygulanması, muhasebe görevlerini çok daha kolaylaştırdı ve işlemler, makbuzların takibi vb. de dâhil olmak üzere birçok süreç otomatikleştirildi. Ayrıca finansal analizcilerin karmaşık trend analizi ve denetimleri yapmaları da bu sayede daha da arttı.

Finansal analistler, büyük verilere dayanarak bunları uygun gördükleri şekilde kullanmak için nasıl kullanacaklarını öğrenerek daha doğru tahminler ve güncel sonuçlar getirebilir ve sonuçlarını daha da iyileştirebilecek daha gerçekçi eylem yolları önerebilirler.

  1. Modern teknolojiyi alt etmek

Mali danışman ya da finansal analist olmak isteyen tüm insanlar için son zamanlarda ortaya çıkan sorunlardan biri, alanlarını tehdit eden yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıdır.

Geçmişte, büyük sermayelerini nasıl yatırım yapacakları konusunda tavsiye isteyen insanlar ve işletmeler, finansal analistlere başvurmak durumundaydı. Bununla birlikte, Robo-Advisors adlı yeni yazılım çözümleri, bunu bir kişi yerine getirebilir oldu.

Bu Robo-Danışmanlar, kullanıcıya otomatik yatırımlar yapabilme imkanı veren araçlardır. İster inanın ister inanmayın, bu araçlar çok sayıda finansal danışmanı iş dünyasının dışına itti.

Birçok kişi bunu pazar için iyi bir şey olarak görüyor. Bu araçların yapabileceği bir diğer şey, varlıkları tahsis etme ve hedef belirleme becerisine sahip olmalarıdır.

Bu durum, bu alana girip kariyer yapmak isteyen tüm insanlar için çok fazla rekabet yarattı. Eski ve daha tecrübeli analistler, bu araçların hâlâ mükemmel olmadığı ve her şeyi otomatikleştirmediği gerçeğinden dolayı bu yeni yaklaşımla tehdit altında değildir. Onları doğru şekilde kullanmak için alanda deneyime ve bilgiye sahip insanlara hâlâ ihtiyaç duyulmaktadır.

Ek olarak, verdikleri sonuçlar o kadar doğru değildir ve hala insan faktörü gereklidir. Bununla birlikte, bu alandaki daha genç profesyoneller için bu araçlar büyük bir sorundur. Değerinizi ispatlayabilmeniz ve potansiyel işverenlere gösterebileceğiniz harika sonuçlar almanız gerekir; bu yüzden uzun süre çalışmak zorunludur.

  1. Analist olmak için tercih edilen diğer özellikler

İhtiyacınız olan beceriler ve bir finansal analist olmak için bilmeniz gereken görevler hakkında konuştuk, ancak hikaye orada bitmiyor.

Başka herhangi bir işte olduğu gibi, bunu elde etmek için sahip olmanız gereken beceriler vardır, ancak kişilerin başvurmakta oldukları şirketler için daha cazip hale getirilmesi gereken çeşitli özellikleri vardır.

Bunlar basitçe belirtmek gerekirse kişinin sahip olduğu kişilik özellikleridir. Bir diğer faktör ise kişinin bu işe yönelik geliştirdiği tutumdur.  Bunlar insanların işlerini daha kolay ve daha iyi bir şekilde yapmalarına yardımcı olur.

Kendinizi sürekli gelişime dönük tutmaya ve işe karşı olumlu bir tutum takınmaya teşvik edeceğinden, finansal bir analist olduğunuzda neler yapacağınızı düşündüğünüzde yapacağınız şeyleri beğeniyor olmanız çok önemlidir. Bu sizi önümüzdeki yıllar boyunca başarılı bir kariyer yolunda yönlendirir.

İşte bu iştaha sahip bir adayda olması gereken bazı özellikler:

Yatırımcıların gelecekte daha iyi olmasına yardımcı olabilecek bilgileri toplamak amacıyla çeşitli endüstrilere sürekli bir ilgi ve sonuçlarını analiz etme;

Yüksek etik standartlar;

Mesleki sorumluluk;

Kariyerinizde ilerlemek ve bir şirkette kârlı bir konuma gelmek hırsı;

Önemli metodik kuralları uygularken bilgi toplamaktan zevk almak;

Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için diğer insanlarla birlikte çalışmaktan ve onları doğru yolda yönlendirmekten zevk almak;

Uzun saatler çalışıp büyük miktarda stresle başa çıkma becerisi;

İşkolik olmak ve kariyeriniz uğruna belli ölçüde kişisel hayatınızı feda etmek;

Kısaca ve öz olarak belirtecek olursak;  profesyonel bir finansal analist olmadan önce bağlılık, sabır ve eğitim şarttır diyebiliriz.

Kendinize tamamen yatırım yapmanız ve finansal analiz işine hazır olabilmeniz için birkaç yıl ayırmanız gerekecek. Ancak, bir kez bunu elde ettiğinizde, kesinlikle iyi bir maaş ve kariyer sizin olacaktır.

Eğer bu alanda kariyer yapmaya karar verirseniz finans eğitimi konusunda meb onaylı sertifika veren linkteki eğitimi tavsiye ederiz. Birçok arkadaşımızın da yararlandığı ve çok memnun kaldığı eğitimi incelemekte fayda var.

Yeni Finansal Analizcinin Yüzleşmesi Gereken Zorluklar Nelerdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir